+38 (067) 743-23-43, +38 (050) 801-41-31, +38 (0362) 43-23-43, +38 (098) 25-79-410, +38 (050) 25-78-239, +38 (067) 743-23-43
«Якщо війни цього століття ведуться за нафту, війни наступного століття точитимуться за... воду!» – саме таку заяву зробив ще далекого 1995 року Ісмаїл Серагелдін, віце-президент Світового банку. Вона облетіла майже всі видання світу і на сьогодні залишається актуальною. Людство зможе прожити без газу, нафти чи вугілля, а ось без води життя неможливе. Три основні причини «водної» кризи – вичерпання джерел питної води, несправедливий доступ до водних джерел і корпоративний контроль над водними запасами. Саме вони разом із кліматичними змінами є головною загрозою виживанню людства.
Потреба людства у воді зросте у найближчі десятиріччя. Близько 33 країн до 2040 року відчуватимуть її нестачу, згідно з новими дослідженнями Інституту світових ресурсів. Колишній генеральний секретар ООН Пан Гі Мун боявся, що конкуренція за питну воду може перерости в насильство. Та насправді війни за воду ведуться вже давно.
9 країн, які перебуватимуть у зоні найбільшого ризику через 25 років, це країни Близького Сходу – Бахрейн, Кувейт, палестинські території, Катар, Об‘єднані Арабські Емірати, Ізраїль, Саудівська Аравія, Оман і Ліван.

Підземні води викачуються по всій земній кулі, тому земля просідає, починаються громадянські війни і сільське господарство трансформується.
У деяких районах Пекіна земля осідає на 4 сантиметри в рік через осушення гігантського водоносного горизонту під ним. Підземні води настільки виснажені, що столиця Китаю, де проживає більше 20 мільйонів чоловік, може зіткнутися з серйозними збоями в системі залізних і автомобільних доріг, фундаментів будівель. До такого висновку прийшла міжнародна команда вчених у минулому році. Пекін, незважаючи на те, що він має зв'язок з гігантським Північно-Китайським артезіанським басейном, знаходиться на 5 місці в рейтингу міст з водним дефіцитом.
Пекін не єдине місто, яке просідає в порожнечі, що утворилася через виснаження грунтових вод. Деякі райони Шанхаю і Мехіко теж просідають. Місцями Каліфорнійська долина просіла на цілих 8 метрів.
У даний час найбільші в світі підземні запаси води в Африці, Євразії та Північній і Південній Америці виснажені. Майже два мільярди людей покладаються на підземні води, існування яких знаходиться під загрозою.

Заворушення в Ємені, де в значній мірі викачали грунтові води, викликали водні бунти в 2009 році. Експерти кажуть, що нестача води також допомогла дестабілізувати Сирію і почати громадянську війну. Вода є важливим аспектом у багаторічному конфлікті між Палестиною та Ізраїлем. Йорданія, для якої водоносні горизонти є єдиним джерелом води, після прийняття понад півмільйона сирійських біженців відчуває ще більший водний стрес.

Плани Туреччини збудувати дамбу на річці Євфрат ледь не стали причиною війни із Сирією у 1998 році. Зараз Сирія звинувачує Туреччину в свідомих маніпуляціях з водними ресурсами, адже спроби останньої звести греблі на річках Тигр і Євфрат можуть призвести до зневоднення Сирії та Іраку. За оцінками американських аналітиків, незабаром може виникнути й серйозний конфлікт між Єгиптом, Ефіопією та Суданом за використання вод Нілу. Вони припускають, що країни не дотримуватимуться домовленостей про пропорційне використання водних ресурсів, і це може породити воєнний конфлікт.

Води річки Брахмапутра вже були каменем спотикання між Індією та Китаєм. Ситуація знову загострилася, коли китайці запропонували спрямувати річку в інше русло. В Африці Ангола, Ботсвана і Намібія сперечаються щодо водного басейну річки Окаванго. Конфлікт набирає обертів, оскільки Намібія заявила про плани будувати 300-кілометровий акведук, що може спустошити дельту річки.

Ведучий учений Джей Фамільетті в 2015 році провів дослідження з використанням супутників НАСА, в ході якого записував зміни в 37 найбільших в світі водоносних горизонтах, каже, що найбільша загроза нависла над тими, що знаходяться в найбільш густонаселених районах. "Без стійких запасів підземних вод, глобальна безпека знаходиться в набагато більшій небезпеці", - говорить він. "У міру того як сухі частини земної поверхні стають все більш сухими, ми будемо покладатися на підземні води все більше і більше".

Виснаження грунтових вод є повільною кризою, стверджують вчені, так що прийшов час розробляти нові технології та підвищувати ефективність води. У Західній Австралії, опріснена вода використовується для підзарядки великого водоносного горизонту, який використовує Перт, посушливе місто Австралії, для муніципального водопостачання. Китай також працює над тим, щоб врегулювати викачування.

Зараз настав слушний час, щоб почати вирішувати проблему нестачі води на міжнародному рівні заради нашого спільного майбутнього.